[LinuxFocus-icon]
<--  | Strona Główna  | Mapa Serwisu  | Indeks  | Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Guido Socher (homepage)

O Autorze:

Guido nie lubi gdy komputery są nieprzewidywalne lub robią rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Jest to jeden z powodów, dla których używa Linux'a. Pod Linux'em dziwne rzeczy oczywiście też się dzieją ale będąc choć trochę dociekliwym znajdziesz ich przyczynę.Translated to Polish by:
Mariusz Kozłowski <sp3fxc/AT/linuxfocus.org>

Zawartość:

 

Test: Notebook'i z pre-instalowanym Linux'em przez LinuxCertified

tux laptop

Notka:

Linuxcertified.com zajmuje się sprzedarzą notebook'ów z zainstalowanym Linux'em. W tym artykule przetestujemy dwa modele tej firmy.
Nie będziemy przeprowadzać benchmark'ów CPU ani innych testów nie mających większego znaczenia. To co zrobimy to test właściwości każdego notebook'a i stopnia integracji Linux'a z tymi maszynami.

_________________ _________________ _________________

 

Wprowadzenie

Czasy gdy można było kupić notebooki tylko z Windowsem są już dawno za nami. Jeśli się rozejrzysz dookoła zobaczysz wiele przeważnie małych firm oferujących Laptop'y bez systemu operacyjnego lub z pre-instalowanym Linux'em.

Jeden z problemów jakie się wiążą z notebook'ami jest problem z swobodną wymianą ich komponentów. Aby zachować jak najwięcej miejsca wiele rzeczy jest zintegrowanych w chip-set. Zwykle kupujący nie mają wyboru różnych komponentów więc nie dostaną szczegółowych informacji na temat tego co znajduje się w środku. Dlatego też cieżko odgadnąć czy karta dźwiękowa, graficzna, sieciowa, zarządzanie zasilaniem czy modem mają pełne wsparcie pod Linux'em czy może nie będą pracować wogóle.
Firma, która sprawdza wszystko za Ciebie, integruje system z laptop'em jest więc bardzo pożądana.

Linuxcertified to firma w USA. Tym razem przetestujemy ich notebook'i i zobaczymy jak się spisują pod Linux'em.  

Kandydaci

Kupiliśmy dwa laptopy z Linuxcertified.com. Jeden z ich własnej serii "LC2410" oraz IBM Thinkpad 600e. Gdy zadzwoniłem do Linuxcertified moim pierwszym pytaniem było "czy wsztstkie części mają pełne wsparcie pod Linux'em?". Odpowiedź brzmiała "Tak" więc je zamówiłem.  

LC2410

LC2410 LC2410
Ten model ma duży ekran i dlatego też jest generalnie nieco większy. Ważąc 3.3Kg jest nieco ciężki nie mniej jednak jest to wciąż bardzo użyteczny notebook. Zaletą jest napęd DVD/CD ponieważ posiada on możliwość nagrywania płyt. Nie jest wyposażony w napęd dyskietek ani port RS232. Linuxcertified dostarcza kopie płyt instalacyjnych z Linux'em czyli 3 pierwsze płyty dystrybucji Redhat. CD z dokumentacją i CD z kodem źródłowym nie są załączone.

Szczegóły techniczne maszyny:
CPU: Intel Pentium 4 - 2.66 GHz
RAM: 512MB standard DDR Ram
Display: 15" XGA TFT LCD
Chipset: Intel 845, see http://www.intel.com/design/chipsets/845/
Video/Graphics: 82845G/GL, Integrated in chipset, XFree86 i810 driver.
     Accelerated 3d graphics are supported by XFree86
     on this chipset.
CD Drive: DVD/CD reader and CD writer (IDE interface)
Networking: 10/100Mbit National Semiconductor DP83815 chip
Modem: Intel 82801 (additional kernel modules are provided by
     Linuxcertified, driver is from http://www.smlink.com/ )
Sound: part of chipset, works with the i810_audio driver.
USB: 4 ports, USB 2.0 ehci controller, There is also a slot for
     SD, MS and MMC cards (not compact flash).
PCMCIA: a single PCMCIA port
Firewire: VIA IEEE 1394 OHCI
other io ports: parallel port, PS2 port, S-Video Output Port,
     15pin DB connector for external monitor
OS: Redhat 9.0. Additional drivers (especially for the modem) are
     installed and also copied to /root/lc2000/
Diskdrive: 40Gb IDE

Extras: free laptop bag

LC2410 nie jest wyposażony w port szeregowy RS232 ani w napęd dyskietek.
Można podłączyć napęd dyskietek na USB i BIOS będzie w stanie się z niego uruchomić.


LC2410 internals
Laptop ten posiada BIOS AMI znany z maszyn typu desktop. Udostępnia on wiele opcji konfiguracji co jest w większości Laptop'ów rzadkością. Po prawej stronie możesz zobaczyć jak wygląda rozkręcony LC2410. Widać moduł pamięci DDR Ram, dysk twardy, CPU z wentylatorem i akumulator.

Wielką niespodzianką był power management. Interfejs ACPI udostępniany przez BIOS nie jest wspierany przez dystrybucję Redhat 9.0. Będzie jednak wspierany w przyszłości (zobacz http://acpi.sourceforge.net/ ). Gdy to pisze wsparcie ACPI jest jednakże wciąż niekompletne. Efektem tego jest fakt iż nie wiemy jaki jest stan baterii oraz laptop sie nie wyłącza, gdy zamykamy system. Jednak Suspend pracuje niezależnie od tego. LC2410 wchodzi w stan "suspend", gdy użyjesz kombinacji klawiszy Fn+F1, a obudzić go można naciskając przycisk "power-on".

Notebook staje się dość ciepły po kilku godzinach. Jest to obszar gdzie znajduje się CPU oraz pod i troche przed klawiaturą. Wydaje się, że cie?ło pochodzi od DVD/CD-RW, chipset'u i twardego dysku. Czujnik temperatury dysku podaje 60'C (=140'F), gdy LC2410 jest używane w pokojowej temperaturze (22'C=71'F) przez wiele godzin. Nie potrafię powiedzieć czy jest jakiś uboczny efekt tego zjawiska. Póki co LC2410 działa bez zarzutu. Możesz trochę obniżyć temperaturę dysku jeśli dodasz "hdparm -S 12 /dev/hda" do /etc/rc.d/rc.local. Bedzie to wyłączać dysk jeśli bedzie nieużywany dłużej niż minutę.

Wszystkie inne rzeczy poza "power management" działają bez zarzutu pod Redhat 9.0. Notebook wyposażony w CPU 2.66GHz i 512MB RAM to bardzo szybki komputer. (Uwaga: Czytnik kart i Firewire nie były testowane ponieważ nie mieliśmy żadnych zewnętrznycg urządzeń/kart do testów). tp600e  

IBM Thinkpad 600e

Thinkpad 600e to sprzęt z drugiej ręki (używany). IBM zaprzestał produkcji tego modelu w 1999 roku. Maszyna ta ma odpowiedni kształt. Ekran ma przekątną 13". Thinkpad jest dobrą i poręczną maszyną. Jest o wiele mniejszy niż LC2410. Bardzo dobra jest również sama strona IBM "Linux Thinkpad 600e webpage" (zobacz linki na końcu artykułu). Na górze znajdziesz wiele stron z informacjami dotyczącymi Linux'a na Thinkpad'ach (www.linux-thinkpad.org, linux thinkpad webring). Maszyna ta jest oczywiście nieco wolniejsza ale za to wszystko jest całkowicie wspierane pod Linux'em. 400MHz CPU jest wystarczająco szybkie dla większości zadań. Można uruchomić odchudzony window manager taki jak ICEWM aby zaoszczędzić pamięć. Tym sposobem można całkowicie uniknąć używania pamięci swap i ciągle móc uruchomić jedną "ciężką" aplikację taką jak mozilla. Czas odpowiedzi jak i odczuwalna "prędkość" komputera z aplikacjami w trybie graficznym nie zależy tak bardzo od prędkości CPU lecz od aktualnie używanej ilości pamięci swap.

Szczegóły techniczne maszyny:
Model: TP 600E 2645-4CU
CPU: Intel Pentium II/400 MHz
RAM: 288Mb
Display: 13.3" Active Color
Chipset: Intel 440BX
Video/Graphics: NeoMagic 256, XFree86 neomagic driver.
   Accelerated 3d graphics are not possible on this hardware.
CD Drive: CD reader (IDE)
Networking: 3com pcmcia card, 3c574
Modem: WinModem which is supported by the mwave driver.
Sound: Cirrus Logic. The standard soundblaster driver works
    actually OK (The CS4232 driver works also).
    You can put the following lines into /etc/modules.conf:
    options opl3 io=0x388
    options sb io=0x220 irq=7 dma=1
USB: 1 usb port
other io ports: parallel port, PS2 port, 15pin DB connector
    for external monitor, rs232
OS: Redhat 8
Diskdrive: 10Gb IDE

An external floppy drive is included.
Thinkpad jest wyposażony w port podczerwieni, który nie był testowany.

BIOS jest prawie pusty. Są bardzo małe możliwości konfiguracji czegokolwiek. W zamian IBM dostarczył narzędzia zwanego "PS2", które może ustawiać niemal wszystko (czas wygaszania, IRQ, ...). Jest możliwość upakowania narzędzia PS2 na dysku startowym DOS (zobacz uttcpdos na końcu artykułu). Zmiany wprowadzane przez PS2 mają charakter trwały. Możesz je ustawić raz, a potem po prostu korzystać z tych ustawień. Jest jednakże narzędzia pod Linux'a oferujące podobne możliwości: tpctl.sourceforge.net

Narzędzie "tpctl" oraz wymagane moduły do jądra nie są załączone z laptopem kupując go z Linuxcertified. Problem z tym Thinkpad'em 600e polega na tym, iż architektura jest nieco stara i dzielenie IRQ nie działa pomiędzy wszystkimi wewnętrznymi urządzenaimi np. modem, karta dźwiękowa, linie szeregowe, kontroler usb, itp. Dlatego też zajęło mi trochę skonfigurowanie wszystkiego tak aby działało w tym samym czasie naraz. Gdy kupiłem tego laptop'a występował konflikt przerwań pomiędzy modemem a kartą sieciową.  

Podsumowanie

Oczekiwałem, że Linuxcertified wykonuje swoją pracę bardziej rzetelnie. Specyfikacje na ich stronie nie mówiły ani słowa, że funkcjonalność "power management" nie działa ani trochę na maszynach ich produkcji. Dlatego właśnie było to niemiłe zaskoczenie. Sprzęt jest jednak dobrej jakości i może się zdarzyć tak, że w dniu gdy czytasz ten artykuł odpowiednie wsparcie ACPI dla bios'u LC2140 już istnieje.

Ogólnie rzecz biorąc firma Linuxcertified była żywo reagowałą na komunikację przez e-mail. Zdecydowanie polecam kupowanie laptop'ów z pre-instalowanym Linux'em od firma takich jak Linuxcertified. Miałem możliwość zwrócenia laptop'a i odzyskania pieniędzy o czym normalnie nie było by wogóle mowy jeśli kupiłbym laptopa bez pre-instalowanego Linux'a.  

Linki

 

Dyskusja dotycząca tego artykułu

Komentarze do dyskusji:
 Strona talkback 

<--, back to the index of this issue

Strona prowadzona przez redakcję LinuxFocus
© Guido Socher, FDL
LinuxFocus.org
tłumaczenie:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> pl: Mariusz Kozłowski <sp3fxc/AT/linuxfocus.org>

2004-01-17, generated by lfparser version 2.43