[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Kasım/Aralık 2003 Sayısına Hoşgeldiniz

Linuxfocus Christmas Akşamın geç saatleri ve giriş yazısı olarak ne yazacağımı ben de merak ediyorum. SCO nasıl ? Bugünlerde SCO ürünleri yazılı basında yer alıyor. Görünen o ki asıl istenilen taban fiyatları artırmak ve olabildiğince para yaparak ortadan kaybolmak. Linux ile bağlantısı ne ? Eğer SCO'ya daha yakından bakarsanız Linux ile ilgili çok da bişey yapılmadığını görürsünüz. Yalnızca bir çeşit hedef arıyorlar.

Son bir kaç hafta içinde neler oldu ? Yazılım patentleri Avrupa'da yasalaştırılıyordu. Hiçbirşekilde patent olmaması çok daha iyi olurdu ama sonuç yine de memnun edici.

Gerçekte şu an için bizi üzen bunlar değil... Oh evet, bu sene sahip olduğum tüm PC ve sunuculardaki sabitdiskleri değiştirdim ! İlk ikisi zaten Mart ayı içinde değiştirildi ve "evet bu bazen olabilir" diye düşünmüştüm. Fakat şimdi, 5 sabitdiski değiştirdim. Kaç adet bilgisayarı var bu adamın ? Evet bir sunucu çiftliğim yok. 5 bilgisayar üzerinde 7 adet sabitdiskim var. Tüm diskler 2 yaşından küçükler. En eski olanı henüz iyi. Tüm yeni diskleri değiştirdim.

Yazılımların dayanıklıkları her geçen gün artıyor ama görünen o ki donanımlar için durum tam tersi. Sabitdisklerin kapasiteleri uçuş roketi gibi. Sonuç olarak kalite can cekişiyor.
Quantum Fireball diskleri hala hatırlarım, 1GB ilk LinuxFocus sunucusundaydı. Aralıksız 24 sat çalışıyordu ve problemiz olarak 8 yıl çalıştı.

Evde disk değiştirmek problem değil. Genellikle dikkat ederseniz bazı uygulamalar hataları gösterir ya da bir dosyaya kayıt eder. "dmesg" yazdığınızda "IDE seek error" görürseniz yeni disk almanın zamanı gelmiş demektir. Bu çok can sıkıcı bir durum fakat asıl problem bu durumun sizden uzaktaki bir sunucuda gerçekleşmesi. Redundancy ve RAID olsa bile diski değiştirmeniz gerekiyor. Servşs saatleri genelde diskin fiyatından çok daha pahalı. Diskin en azından 8-10 yıl daha yaşayacağını bilsem 3 kat daha fazla ödemeye hazırım. Çözümü bilen birisi var mı ? Bu konuyla ilgili LinuxFocus'da bir yazı çok güzel olurdu. Eminim ki gerçekten sağlam bir bilgisayara sahip olmayı isteyen tek kişi ben değilim.LinuxFocus.org Yazıları

Grafik

Yazılım Geliştirme

UNIX Temelleri

Linux Gazette'teki yazılar
[]

Note: The real linuxgazette is now at linuxgazette.net and not at linuxgazette.com

Sistem yönetimi

Donanım

LinuxFocus Yolgösterimi

Bu ayın yolgösteriminde, sistem çetele bilgilerinin (syslog) sanal ekranda (virtual console) nasıl görüntüleneceği gösterilmektedir. /etc/syslog.conf dosyasının sonuna aşağıdaki satırı ekleyin:

# bu bir eklemedir ve diğer çetele ayarlarını etkilememektedir:
*.*              /dev/tty8

"*.*" herşey anlamına gelemekte, tty8 ise, 8. ekrandır. Çetele çıktılarını görebilmek için alt-F8 (X Pencere sistemini kullanıyorsanız, ctrl-alt-F8 ve geri dönmek için alt-F7) tuşlarına basmanız yeterlidir. Birçok Linux dağıtımında 8. ekran kullanılmamaktadır. Ancak, hangi ekranın boş olduğunu öğrenebilmek için /etc/inittab dosyasına bakmanız gerekecektir. Çetele ile ilgili yapılandırım dosyası /etc/syslog.conf dur.

Bu şekildeki kullanım oldukça rahattır. Bilgisayarınızda neler olup bittiğini görmek için /var/log/ dizinindeki dosyaların içine dalmanız gerekmemektedir. Ekranda görüntülenen çetele bilgileri, sisteminizdeki sorunları görme veya sisteminizde ince ayar yapmak için çok kullanışlıdır.

/etc/syslogd.conf dosyasında yapılan değişikliklerden sonra syslog servisini yeniden başlatmanız gereklidir:
service syslog restart   (Redhat ve Mandrake) 
veya 
killall -HUP syslogd© 2003 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.