[LinuxFocus-icon]
<--  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Guido Socher (homepage)

Yazar hakkında:

Guido'nun hali hazırda bir kaç yolgöstereni daha vardır, ama bunların sayısı sonsuz değil. Bu veya bundan önceki yolgösterenleri beğendiyseniz ve kullanışlı olabilecek yolgösterenler hakkında düşünceleriniz varsa, bana bir e-ileti gönderin. Yolgösterini LF'de sizin adınızla yayınlayacağız. Resim göndermeniz şart değil, seçimliktir.

Türkçe'ye çeviri:
Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:


 

LF Yolgöstereni: anti-aliasing özelliğini devre dışı bırakmak

idea

Özet:

Bu kısa bir yolgösterendir. Bundan böyle LinuxFocus'ta her ay en az bir adet yolgösteren yayınlanacaktır. Eğer, yeni bir yolgösteren biliyorsanız, guido(Q)linuxfocus.org adresine bir ileti atmanız yeterlidir.

_________________ _________________ _________________

 

Giriş

Yazı türleri (font) şekillerininin kenarlarını daha yumuşak ve yuvarlak yapmak için, grinin tonlarında noktalar eklenmesi olayına anti-aliasing denir. Ne yazık ki, anti-aliasing özelliğinin kullanımı, yeni Linux dağıtımlarında benimsenmiş değer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ekrandaki yazıları okurken bende baş ağrısı yaptığı için, bu özellikten nefret ediyorum. Metin işlemcileri veya kabuk ortamlarında yüksek nitelikte ve keskin yazı türlerini kullanmayı yeğliyorum.  

Çözüm

Gtk tabanlı uygulamalarda bunu iptal etmenin yolu aşağıdaki gibidir:
#csh:
setenv GDK_USE_XFT 0
#bash
export GDK_USE_XFT=0
Qt tabanlı uygulamalarda bunu iptal etmenin yolu aşağıdaki gibidir:
#csh:
setenv QT_XFT 0
#bash
export QT_XFT=0
KDE tabanlı Qt uygulamaları bu çevre değişkenlerini gözönünde bulundurmamaktadır. Dolayısıyla, KDE tabanlı uygulamalar için, KDE kullanmasanız bile, KDE denetim merkezini kullanarak ayar yapmalısınız.

Aşağıda yer alan resimlerden, sol taraftaki anti-aliasing özelliği varken, sağdaki ise, yokken çekilmiştir.
Gnome denetim merkezinde "Font Rendering" özelliği Monochrome olarak ayarlanırsa, anti-aliasing özelliği iptal edilmiş oluyor, ama herkes Gnome'u kullanmıyor. KDE'deki kcontrol uygulamasında, Appearance&Themes->Fonts->Anti-Aliasing seçeneğini seçilmemiş duruma getirmeniz gerekir.

Anti-aliasing özelliğini yazı türüne göre ince ayar yapmanız da olasıdır. Sözgelimi, metin işlemci ve kabuk ortamlarında lucida sabit genişlikli (fixed width font) yazı türünü kullanıyorsanız, /usr/X11R6/lib/X11/XftConfig dosyasını aşağıdaki gibi değiştirin:
match
    any family == "lucida"
    edit antialias = false;


Yazı türürün boyutu küçük iken, anti-aliasing özelliğini iptal etmek için de:
match
      any size < 15
   edit
      antialias = false;
yazabilirziniz. Ancak, bazı Linux dağıtımları bu dosyayı yeniden yaratarak değiştirmektedir (Dosyanın değiştirme zamanına bakın). Eğer, dosya içerisinde 'includeif "~/.xftconfig"' gibi bir bağlantı varsa, o zaman kişisel ayarlarınızı, ev dizinindeki ~/.xftconfig dosyasından yapabilirsiniz.  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Guido Socher
"some rights reserved" see linuxfocus.org/license/
http://www.LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> tr: Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

2004-11-02, generated by lfparser version 2.48