[LinuxFocus-icon]
<--  | Strona Główna  | Mapa Serwisu  | Indeks  | Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Guido Socher (homepage)

O Autorze:

Guido wspiera system linux, ponieważ jest to bardzo elastyczny system z dużymi możliwościami jakich nie oferuje żaden inny system operacyjny.


Zawartość:

 

Linux na pulpicie: komputer dla mamy

mom desktop

Notka:

Moja mama należy do pokolenia, które dorastało bez komputerów. Ten artykuł jest prawdopodobnie przystępny dla większości ludzi, którzy po raz pierwszy zaczęli używać komputera w wieku powyżej 60 lat.

_________________ _________________ _________________

 

Wstęp

Mama używała komputera właściwie od kilku lat ale miała zawsze specjalną maszynę edytor, w której tekstu był uruchamiany automatycznie po załadowaniu DOSa. Nic innego nie bylo zainstalowane i jedyną funkcją tego komputera bylo używanie go jako lepszej maszyny do pisania.

Teraz, gdy dzieci opuściły dom i mieszkają gdzieś indziej mama zapragnęła używać internetu aby oglądać najnowsze fotografie jej wnuków oraz by wysyłać e-maile.

Mój brat z siostrą podarowali mamie komputer z Windows 98, ponieważ byłby on "najbardziej przyjazny dla użytkownika" i prawdopodobnie najbardziej dla niej dogodny. Po kliku kursach komputerowych i długich wieczorach przy telefonicznej pomocy technicznej pomysł w postaci komputera dla mamy nie został zrealizowany.

Było po prostu zbyt wiele problemów:

 

Linux na pulpicie

Po tym jak wszyscy stracili nadzieję, zasugerowałem: Zainstalujmy mamie Linuksa.

Linux daje Ci wybór pulpitów i menedżerów okien. Możesz skonfigurować wiele rzeczy, ktorych ustawienie w innych systemach operacyjnych jest po prostu niemożliwe. W Linuksie jest z tym troszkę roboty, ale da się to zrobić.

Zdecydowałem użyć fvwm2 jako pulpit i menedżer okien. Ludzie, którzy używali Linuksa na długo przed pojawieniem się kde i gnome będą znali fvwm. Był on bardzo popularny na pulpitach Linuksa do roku 1996. Jego zalety:

Skonfigurowałem jej pasek menu, z pomocą którego mogłaby robić wszystko co jest niezbędne: Skonfigurowałem fvwm2 tak, że nigdy nie bedzie potrzebne podwójne kliknięcie. Jedynym miejscem, gdzie początkowo było ono niezbędne jest uruchomienie programu będącego w postaci ikony (ang: de-iconise). Zmieniłem to tak aby można było otwierać program za pomocą jednego kliknięcia. Problem podwójnego kliknięcia został rozwiązany!

Jako edytora tekstu użyłem Teda ( http://www.nllgg.nl/Ted/ ). Jest on prosty ale można w nim zrobić wszystko co potrzebowałaby mama aby pisać listy. Im mniej skomplikowane funkcje ma program tym lepiej.

Na komputerze stworzyłem małą stronę domową dla mamy. Gdy zalogowałaby się, przęglądarka internetowa startowałaby automatycznie z tą stroną. Strona zawierała dotychczasową dokumentację oraz instrukcje dla mamy jak używać różnych programów.

Do poczty elektronicznej użyłem lfwmail. Jest bardzo prosty co nie zmienia faktu, że jest to w pełni funkcjonalny i kompatybilny z mime klient e-mail. Najważniejsze: nie ma w nim folderów, w których możesz zgubić pocztę przypadkowo przenosząc ją do złego katalogu. Wszystkie e-maile są posortowane na jednej liście według daty. Jest to dokładnie to czego mama potrzebuje.

lfwmail jest programem łączącym się z internetem ale zainstalowałem lokalnie Apache Webserver, więc jest on w gruncie rzeczy lokalnym programem pocztowym z dostępem przez przeglądarkę internetową.

 

Łączenie się z internetem

Założeniem tego koputera była prostota użycia. Użyłem gpppwrap jako program do łączenia się z internetem przez modem. Dostawca usługi internetowej był wcześniej skonfigurowany a gpppwrap ma tylko 2 przyciski: "połącz" i "rozłącz". Zmodyfikowałem gpppwrap aby pokazywał adres IP komputera podczas gdy jest on połączony z internetem. Dlaczego? Wsparcie na odległość!  

Umożliwenie wsparcia na odległość

Nie wierz ludziom, którzy mowią Ci, że graficzne aplikacje są bardziej intuicyjne. Programy te mogą generować całkiem mylące okna dialogowe i jeśli nie widzisz ekranu osoby, której chcesz pomóc czasem jest bardzo trudno zrozumieć w jakim stanie jest obecnie program.

Takiego problemu nie masz w lini poleceń. Podyktowanie kilku komend przez telefon jest bardzo proste a druga osoba musi je po prostu wpisać. Problem rozwiązany. Dobrze jest więc mieć możliwość uruchomienia okienka xterm. Pod Linuksem możesz rozwiązać niemal każdy problem używając lini poleceń.

Dodatkowo skonfigurowałem sshd. Gdyby mama powiedziała mi adres IP jej komputera, mógłbym zdalnie zalogować się i skonfigurować lub zainstalować programy. Bardzo wygodne.

 

Jak to wyglądało

Oto screenshot z pulpitu. Płyta CD ze zdjęciami jest przeglądana przy użyciu gqview a w przeglądarce internetowej widać program lfwmail.

 

Wniosek

Zawsze to wiedziałem: Linux jest najbardziej przyjaznym dla użytkownika systemem operacyjnym. Teraz zostało to udowodnione. Możesz skonfigurować komputer aby pasował doskonale do potrzeb jego użytkownika(ów). Jest to prawdopodobnie dobra rzecz dla firm, szkół, klubów, ... Jeden kompetentny administrator systemu może naprawdę zwiększyć produktywność poprzez dostosowanie komputerów do potrzeb użytkowników.

Mama ma teraz komputer i może go używać. Za klika miesięcy będzie bardziej zaawansowanym użytkownikiem i wtedy dodam dla niej więcej aplikacji.

 

Linki

 

Dyskusja dotycząca tego artykułu

Komentarze do dyskusji:
 Strona talkback 

<--, back to the index of this issue

Strona prowadzona przez redakcję LinuxFocus
© Guido Socher, FDL
LinuxFocus.org
tłumaczenie:
en --> -- : Guido Socher (homepage)
en --> pol: Krzysztof Wayda <torque/at/o2.pl>

2003-09-17, generated by lfparser version 2.43